La data de 28 aprilie 2026, președintele raionului Cahul, dl Pavel GROZA, a participat la evenimentul de lansare oficială a două trasee turistice noi, desfășurat pe platforma de belvedere din apropierea Lacului Beleu, satul Slobozia Mare. Evenimentul a reunit reprezentanți ai autorităților publice, parteneri instituționali și membri ai comunității locale, având drept scop promovarea și valorificarea potențialului turistic al zonei Luncii Prutului de Jos. În cadrul acestuia au fost inaugurate traseele „Dealul Cămilei” și „Panorama Beleului”, concepute pentru a oferi vizitatorilor experiențe autentice în mijlocul naturii și al tradițiilor locale.
Traseul „Panorama Beleului”, cu punct de pornire în satul Slobozia Mare, oferă priveliști deosebite asupra Lacului Beleu și a Rezervației Naturale „Prutul de Jos”, constituind un spațiu potrivit pentru observarea biodiversității și pentru activități recreative în aer liber. Traseul „Dealul Cămilei”, situat în satul Văleni, propune o incursiune prin peisajele colinare specifice regiunii, îmbinând armonios elemente de natură, istorie și tradiție locală.
Realizarea acestor trasee este rezultatul colaborării dintre mai mulți parteneri instituționali, printre care Oficiul Național al Turismului al Republicii Moldova, Consiliul Raional Cahul, proiectul UNDP-GEF implementat de Ministerul Mediului, Agenția Moldsilva, ÎS „Silva-Sud” Cahul, precum și administrațiile publice locale din Văleni și Slobozia Mare.
Prin această inițiativă, se urmărește dezvoltarea durabilă a turismului în regiune, promovarea patrimoniului natural și cultural al raionului Cahul și valorificarea potențialului local în beneficiul comunităților.