Home Noutăți La Cahul s-a marcat Ziua Sportivului și a Mișcării Olimpice

La Cahul s-a marcat Ziua Sportivului și a Mișcării Olimpice

0
0
1,289

Sâmbătă, 18 mai 2019, stadionul raional „Atlant” din municipiul Cahul a fost gazda unui eveniment deosebit – Ziua Sportivului și a Mișcării Olimpice, un frumos prilej de a aduna împreună veterani, sportivi, antrenori, toți cei ce practică cultura fizică și sportul. Evenimentul a fost organizat de Serviciul Tineret și Sport al Consiliului Raional Cahul.

Ceremonia de deschidere a demarat cu paradele delegațiilor sportive din cluburile sportive și școlile municipiului și raionului Cahul – Școala Sportivă Nr. 1 și Nr. 2; Gama, Avangarda, Asociația Raională de Lupte; Burlacu Brazilian Jiu Jitsu; Dinamic; Spartan; Activ; Armwrestling, FC Slobozia Mare; FC Cahul 2005; Asociația Raională de Fotbal; Școala Sportivă Raională de Fotbal; echipele clasate pe locurile I – III la campionatele raionale la volei și tenis de masă.

În cadrul evenimentului s-a desfășurat și premierea echipelor și participanților la Campionatele raionale la volei și tenis de masă. Au fost înmânate diplome, medalii, mingi, cupe și alte premii de preț, după cum urmează:

• Judo- Școala Sportivă Nr. 2
  • Lupte greco- romane- AO „Asociația Raională de Lupte”
  • Brazilian Jiu Jitsu- AO „Burlacu Brazilian Jiu Jitsu”
  • Taekwon- do- AO „Dinamic”, AO „Spartan”
  • Fotbal- Școala Sportivă Raională de Fotbal Cahul, FC „Cahul 2005”

Și dacă tot am menționat despre premierea participanților, nu putem evita tradiționalul berbec – trofeul „trântașilor” cahuleni (berbecul viu) fiind câștigat de către Chiosa Constantin.

Tot în această zi a fost petrecut și Cupa raionului Cahul la volei unde în urma competiției deținătoare a Cupei anul acesta este echipa municipiului Cahul.

La turneul deschis la Armwrestling avem următorii câștigători, la categorii după cum urmează: